Ile kosztuje komunikacja miejska w Stambule?

Ceny biletów w Stambule - gdzie je kupić?

Istanbulkart, Biletmatik, Marmaray – co to takiego - wyjaśniamy


Turcja jest krajem, w którym bardzo dobrze rozwinęła się komunikacja miejska, międzymiastowa oraz lotnicza. Stambuł jest największym tureckim miastem, 20-milionową aglomeracją, w której najsprawniej i najszybciej można przemieszczać się komunikacją miejską. W Stambule można podróżować autobusami, tramwajami oraz przede wszystkim metrem. W mieście nie ma problemu z dojazdem w najdalsze jego miejsca.


Gdzie kupić bilet na metro, tramwaj czy autobus w Stambule?

Co to jest Istanbulkart?

bilety na komunikacje miejska w stambule (1).jpeg

Najwygodniejszą formą zapłaty za bilet na komunikację w Stambule i jednocześnie najtańszą jest zaopatrzenie się w kartę Istanbulkart, którą doładowuje się w bardzo prosty sposób pieniędzmi w licznych automatach znajdujących się na przystankach (tzw.Bilematik). Sama karta jest magnetyczna i można ją zakupić również w tych automatach lub w wyznaczonych miejscach np. w mniejszych marketach (są oznaczone logo Istanbulkart). Podczas pandemii zmieniły się warunki korzystania z tej karty i w tej chwili karta Istanbulkart jest przypisana do osoby. Nie mogą na jednej karcie podróżować 2 osoby. Jest to spowodowane przypisaniem do karty kodu HES (kod do poruszania się po Turcji). Można również zainstalować aplikacje Istanbulkart na smartfonie, doładować pieniądze online i wtedy odbijać za każdym razem kartę na czytniku korzystając z kodu QR. Tym samym przy 10 przejazdach korzystając z aplikacji mobilnej Istanbul kart płacimy tylko za 9 (1 koszt przejazdu jest nam zwracany na aplikację). Jednakże bezpieczniejsze jest używanie fizycznej karty Istanbulkart, gdyż nie wszędzie jeszcze można zapłacić telefonem (nie na wszystkich stacjach). Nie jest to możliwe np. w metrze Marmaray, który nie jest dostosowany systemowo do obsługi kodów QR. Spotyka się również problem z samym sczytywaniem kodów na przystankach i przejście przez bramkę trwa znacznie dłużej, gdyż trzeba próbować kilka razy lub ostatecznie poprosić o pomoc ochroniarza.

 

Automaty biletowe Biletmatik

biletmatik stambul.jpg

W automatach Biletmatik można płacić monetami 1 TL  oraz banknotami o nominałach 5TL,10TL oraz 20 TL. Wyższe nominały nie są przyjmowane przez automat. Istanbulkart to również środek płatniczy -można zapłacić nią za parking, toaletę publiczną lub skorzystać z różnego rodzaju promocji związanych z biletami wstępu do Legolandu, Muzeum figur woskowych Madame Tussauds lub Aquarium.


Ile kosztuje 1 przejazd komunikacją w Stambule?

bilety na komunikacje miejska w stambule (2).jpg

W zależności od tego z jakiej formy biletu korzystasz to opłaty są różne. Korzystając z Istanbul kart 1 przejazd wynosił w 2021 roku 4,25 liry. Droższa jest tylko najnowsza linia metra tzw. Marmaray, która jedzie m.in. tunelem pod Bosforem. Koszt biletu na linię Marmaray w Stambule kosztuje 8 lir.


Bilety jednorazowe w Stambule

Jeśli nie chcesz kupować karty Istanbulkart zawsze można skorzystać z biletów jednorazowych na komunikację miejską w Stambule, które również kupuje się w automatach Biletmatik. Natomiast przejazd jednorazowy jest 2 razy droższy niż przy użyciu Istanbulkart (np.za przejazd linią Marmaray zapłacisz aż 17 lir). Bilety jednorazowe można kupić na 1 przejazd, 2, 3, 5 lub 10 przejazdów. Głównie z takich biletów korzystają turyści przebywający na 1 lub 2 dni w Stambule.


Transport przez cieśninę Bosfor

Aby przedostać się z części europejskiej do części azjatyckiej trzeba pokonać cieśninę Bosfor. W tym celu można skorzystać z dwóch najwygodniejszych i najszybszych środków transportu: metra o nazwie Marmaray oraz tramwaju wodnego.


Metro Marmaray

Marmaray metro.jpg

Metro Marmaray jest to najnowsza linia metra, które przejeżdża tunelem  zbudowanym pod Cieśniną Bosfor i przewozi pasażerów na drugi kontynent. Kursuje średnio co 10 minut.


Tramwaj wodny (prom) przez Bosfor w Stambule

Prom odpływa średnio co 20 minut. W części azjatyckiej możecie skorzystać  z portów w Kadıköy, Üsküdar i Bostancı. W europejskiej natomiast dostępne są porty w: BeşiktaşEminönü i Karaköy. Czas podróży promem przez Bosfor wynosi średnio 20-30 minut.


Kominkacja miasta z lotniskiem w Stambule

Z lotniska Sabiha Gokcen do dzielnicy Sultanahmet najtaniej można dotrzeć autobusem miejskim lub autobusami Havas (koszt 30 TL za os. płatne u kierowcy ) do Taksim lub Kadikoy. Przejazd trwa 1h- 1.5 h. Taksi to koszt ok. 350-450 TL. Można również za naszym pośrednictwem skorzystać z transferu prywatnego koszt to ok. 45 euro w jedną stronę (do 6 osób łącznie).

 

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj