Stambuł jest największym i najludniejszym miastem w Turcji, a co za tym idzie jest również sercem kulturowym i handlowym.  Położony jest nad cieśniną Bosfor od północy wybrzeża morza Marmara, a od południa morza Czarnego. Jest jedną z dwóch Metropoli leżących na dwóch kontynentach: zachodnia część Stambułu jest po stronie Europejskiej, a wschodnia po stronie Azjatyckiej. Powierzchnia Stambułu to 1539km²,a cała prowincja 6220 km². Miasto podzielone jest na trzy części: część azjatycka, półwysep po stronie europejskiej i dzielnica Galata zwana Nowym Miastem. Strona azjatycka jest dzielnicą bardziej mieszkalną, a europejska zaś handlową. Bizancjum było pierwszą nazwą, pochodzącą od imienia jego założyciela Byzasa. W III wieku n.e. Stambuł nosił nazwę Augusta Antonina. Później nazwa została zmieniona na Nova Roma czyli Nowy Rzym przez Cesarza Konstatyna I Wielkiego.Konstantynopol był oficjalną nazwą miasta przez cały okres bizantyński, nadany przez cesarza Teodozjusza II. Od 1930 roku za sprawą rządu Tureckiego, który apelował do państw zachodnich o zaprzestanie używanie nazwy Konstantynopol, a używanie tylko i wyłącznie nazwy Istanbul. 

Największe zabytki europejskiej części Stambułu: 

Sultanahmet

Najpopularniejsza dzielnica w Stambule,a nazwa pochodząca jest od imienia jednego Sułtanów Ahmeda. W jednym miejscu mam skupisko najważniejszych zabytków Stambułu: Hagia Sophia, która w 2020 roku została ponownie przekształcona w meczet, Błękitny Meczet zwany również meczetem sułtana Ahmeda, który został wybudowany na jego cześć, który jest jednym z ostatnich meczetów z klasycznego okresu sztuki islamskiej i grobowiec Sułtana Ahmeda I, Hipodrom, Pałac Topkapi, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat.

Turcja Stambul  (24).jpg

Wieża Galata

 Jest jednym z charakterystycznych punktów Stambułu, znajdująca się w pobliżu placu Taksim w dzielnicy Beyoglu. Wieża składa się z 12 pięter z czego na 9 piętro można pojechać widną, a dalej już po schodach, na samej górze jest taras widokowy z panoramą na części europejska jak i azjatycką Stambułu. Zwiedzanie wieży jest płatne, a bilet można kupić na miejscu. 

wieża Galta Stambuł.jpeg

Most Galaty

Nowy Most, Most Sułtanki Matki to również nazwy Mostu Galata, który jako pierwszy most łączący dwie europejskie dzielnice Stambułu: historycznej części Sultanahmed z świecką częścią przecinający Złoty Róg powstał w 1453roku podczas oblężenia Konstantynopolu przez Mehmeta Zdobywce. Most Galata ma długość 490 metrów i szerokość 42m, trzy pasy dla ruchu samochodowego i oczywiście chodniki dla pieszych w dwóch kierunkach. Posiada również tory tramwajowe i do tego jest mostem zwodzonym. Nieodłącznym obrazkiem Mostu Galata są również rybacy za żujący wędki. 

Most Galata Stambuł.jpg

Plac Taksim

Najpopularniejszy plac w europejskiej części Stambułu, nazywany również sercem nowoczesnego Stambułu gdzie znajduję się stacja metra Taksim linii M2, Pomnik Republiki odsłonięty w 1928 roku autorstwa Pietro Canoniki oraz pomnik upamiętniający 5 rocznice ustanowienia Republik Turcji. Dodatkowo dzielnica Taksim kusi bogatym życiem nocnym, restauracjami i sklepami.

Plac Taksim Stambuł.jpg

Czerwony tramwaj 

Istiklal to główna ulica handlowa w Stambule zamknięte całkowicie dla ruchu samochodowego. Główną atrakcją alei jest zabytkowy czerwony tramwaj Nostaljik Tramvay czyli nostalgiczny tramwaj, liniami T2 – Taksim – Tunel, którym podróż zajmuje ok 10 minut, a odcinek trasy wynosi 1,64 km. Przejazd tramwajem jest płatny, tak samo jak na komunikację miejską. 

tramwaj.jpg

Pałac Dolmabahce

Pierwszy pałac w Stambule zbudowany w stylu europejskim przez sułtana Abdulmecida I. Wartość pałacu szacuję się na 35 ton złota. W środku pałacu znajduję się największa kolekcja na świecie żyrandoli bakaratowych i prezent od Królowej Wiktorii kryształowych żyrandol ważący 4,5 tony! Pałac ma powierzchnie 45 000 m², 285 pokoi, 46 korytarz, 6 łaźni i 1427 okien. Budowle wzorowana na pałacu Buckingham przez co miał robić duże wrażenie na gościach z zagranicy. Marmury, które zdobią pałac pochodzą z wysp Marmara, a ściany ozdobione są obrazami od francuskich i włoskich mistrzów malarstwa. Dla zwiedzających są dostępne dwie części pałacu: część oficjalna Selamlik i Harem. Zwiedzanie tych części zajmuje ok dwóch godzin. 

Palac Dolmabahce w Stambule (2).jpg

Zatopiona Cysterna

Zwana również podziemną cysterną, Cysterną Bazyliki czy Pałacem Jerebatan. Największa starożytna cysterna (sztuczny zbiornik wodny),podparta ponad 300 marmurowymi kolumnami o wysokości 9 metrów, która do dnia dzisiejszego znajduję się pod miastem. Została wybudowana w VI wieku n.e. na zlecenie cesarza bizantyjskiego Justyniana I jako pałac zapadający się pod ziemią. Zadaniem cysterny było zaopatrzenie pałaców w wodę na wypadek wojny. Zbiornik wodny jest podziemną komnata o wymiarach 143x65m i może pomieścić do 100 000m³ wody i prowadzą do niego schody. Cysterna otwarta jest codziennie w godzinach 9:00-18:30, koszt biletu to 30 TL, który można kupić w kasie na miejscu. Kasy biletowe zamykane są o 17:30.

Turcja Stambul  (33).jpg

Obelisk Teodozjusza

Najstarsze dzieło sztuki w Stambule, zwane również Obeliskim Egipskim. Pochodzi ze Świątyni Boga Amona z Egiptu i zostało postawione przez Cesarza Bizancjum Teodozjusza I w 390 na Hipodrommie Konstantynopola. Wykonany został z różowego granitu z wagą ok 300 ton i obecna wysokość wynosi ok 20metrów. Po bokach opisano pismem hieroglificznym bohaterskie czyny faraona Totmesa III na którego część po zwycięstwie w Mezopotami zostało wzniesione obelisko. Na szczycie widnieje postać faraona z bogiem Amonem. Przy obelisku na marmurze wyrzeźbiono scenki z życia na Hipodromie: wyścigi konne, dziewczęta tańczące przed turniejem, lożę cesarksą, cerzarza przyjmującego daniny i stawianie obelisku.

Obelisk Teodozjusza 3.jpeg

Meczet Sulejmana

Świątynia muzułmańska w stylu bizantyjskim, powstała za panowania Sulejmana Wspaniałego i jest drugim co do wielkości meczetów w Stambule. Budowa trwała 7 lat, zakończyła się w 1557roku. Po pożarze w 1660 roku na rozkaz sułtana Mehmeta IV został odbudowany  stylu barokowym. Meczet ma powierzchnie 4500 m² i może pomieścić 5000 osób. Przed meczetem jest przepiękny dziedziniec z kolumnami. W obrębie meczetu  znajduję się Hamam, szkoła teologii, szkoła medyczna czy fontanny do ablucji. Meczet posiada cztery minarety, gdyż Sulejman Wspaniały był czwartym sułtanem po zdobyciu Konstantynopolu tak głosi legenda. Na tyłach meczetu jest cmentarz,  gdzie znajduje się Mauzoleum gdzie w 1566 roku został pochowany Sułtan Sulejman Wspaniały. Wewnątrz są również trzy sarkofagi sułtańskie: sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i Mihrimah córki Sulejmana Wspaniałego. Obok mauzoleum pochowana została również żona Sulejmana Wspaniałego: Hurrem Sultan. 

Meczet Sulejmana Stambuł.jpg

Wielki Bazar i Egipski Bazar

30 hektarów to powierzchnia Wielkiego Bazaru, niekończące się alejki ze sklepami, kawiarniami czy restauracjami, które robią ogromne wrażenie wśród odwiedzających Wielki Bazar. Na bazarze można kupić tak naprawdę wszystko: pamiątki, kolorowe dywany czy lampy, złoto, tekstylia itp. Jeżeli jesteście fanami orientalnych przypraw to warto wybrać się na Bazar Egipski, który jest jednym z najstarszych bazarów w Stambule. 

Bazar.jpg

Pierre Loti Hill

Wzgórze w dzielnicy Eyup z widokiem na Złoty Róg z przepiękną panoramą. Na wzgórze można dostać się: Autobusem liniami 99, 99A, 44B z Eminonu za Mostem Galata – Eyup Isekelesi. Promem, który odpływa z Emininu – Eyup Isekelesi ale probmy kursują raz na godzinę. Kolejką linową Teleferik Eyup-Piyerloti z centrum dzielnicy Eyup na wzgórze Pierre Loti na wysokości 55 metrów nad poziomem morza. Kolejka linowa działa w godzinach 8:00-22:00.

pierre-loti-hill Stambul.jpg

Kościół Św. Zbawiciela na Chorze z XI wieku

Bizantyjski kościół usytułowany na dystrykcie Edirnekapi. W 1511 roku został przekształcony w meczet, a w latach 1948-2020 kościół pełnił funkcje muzea. Na mocy dekretu wydanego przez prezydenta Turcji w 2020 roku świątynia ponownie stała się meczetem. W głównej części świątyni podłogi i ściany zdobią kolorowe mozaiki z XIV wieku. Po prawej stronie absydy, gdzie znajduje się nisza modlitewna widnieje również po prawej stronie  wizerunek Dzieciątka Jezus i Maryi, a po lewej Jezusa. W dobry stanie zachował się również obraz przedstawiający śmierć Maryni, który wisi nad drzwiami. Przedsionki zdobią mozaiki przedstawiające sceny z Nowego Testamentu. 


Wycieczki w tym regionie

Stambuł 2 dni

250 €

Stambuł 2 dni

2 dni bez pośpiechu w magicznym Stambule z prywatnym polskim przewodnikiem.