Bursa położona jest w północno-zachodniej części Turcji, oddalana 150km od Stambułu. Czwarte pod względem wielkości miasto w Turcji z powierzchnia 1036 m² i ok 3 milionów ludności. Miasto założone pod koniec III wieku p.n.e. przez króla Bitynii Prusjasza I pod nazwą Prusa. Miasto bardzo szybko rozwinęła się w okresie własności cesarstwa rzymskiego, a następnie przynależności do Bizancjum, gdzie stworzono handel jedwabiem. W 1075 roku miasto zostało przejęte przez Seldżuków ale już w 1096 roku po pierwszej wyprawie krzyżowej znowu wróciło w ręce Chrześcijan. Po zdobyciu przez Krzyżowców Konstantynopolu, miasto było w składzie Cesarstwa Nicei. Po dziesięcioletnim oblężeniu 6 kwietnia 1326roku Prusa została zdobyta przez Osmanów i tak o to Bursa była pierwszą stolicą Imperium Osmańskiego, dlatego w mieście znajduje się dużo fantastycznych zabytków, które warto zwiedzić. Miasto znane jest z wyborów jedwabiu, fabryki samochodów marki Renault i jest ważnym punktem przemysłu, handlu i kultury w Turcji. Bursa to również ośrodek sportów zimowych jak i uzdrowiska. Miłośnicy sportów zimowych będą mieli do dyspozycji dobrze rozwiniętą infrastrukturę na stokach góry Uludag (według starożytnych Greków Olimp, najwyższy szczyt gór sięga 2543 m n.p.m), a miłości gorących kąpieli będą mogli pomoczyć się w gorących źródłach siarkowych i żelazistych. Bursa często nazywana jest przez mieszkańców zieloną Bursa-Yesil Bursa, gdyż otacza się duża ilością zieleni, a to niestety niecodzienny widok w Turcji. Miasto słynie również z ulicznych fontann, z których można się napić wody ze zdrowych, podziemnych źródeł.

Bursa 4.jpg


Ważne zabytki w Bursie:

Zielony Meczet 

Meczet wybudowany w latach 1419-1424 na zlecenie sułtana Mehmeda I. Meczet jest kulminacją wczesnego stylu architektonicznego osmańskiego, przez swój poziom mistrzostwa technicznego i estetycznego. Nazwa Zielony Meczet pochodzi z niebiesko-zielonych dekoracji wnętrza z płytek, który niedawno został wpisany na Listę Światowego Dzieciństwa UNESCO. Meczet posiada dwie kondygnacje w kształcie sześcianu i jest oparty na planie odwróconej litery T.  Przy wejściu do meczetu znajduję się przedsionek, który po schodach prowadzi do centralnej sali modlitewnej. Od północy do południa jest centralna sala, która flankowana jest przez iwany od wchodu do zachodu. Obie są kopułowe i mają wysokość 2 metrów. Główna sala w centralnym korytarzu posiada ośmiokątną fontannę z białego marmuru z basenem, która znajduje się pod najwyższą kopułą Zielonego Meczetu. Meczet w dalszym ciągu jest miejscem modlitewnym, dlatego podczas zwiedzania trzeba okazać szacunek osobą modlącym się i nie przeszkadzać. Zwiedzanie meczetu jest darmowe. 

Zielony Meczet Bursa.jpg

Koło Zielonego Meczetu na wzniesieniu stoi Zielony Grobowiec Mehmeta I-Yesil Turbe, ośmiokątna, wysoka budowla, zdobiona z zewnątrz niebieskimi kafelkami została zbudowana w 1421 r na zlecenia Murada II, syna zmarłego Sułtana. W sarkofagach pochowana jest również rodzina sułtana. 

Wielki Meczet

Meczet Ulu Camii wybudowany w latach 1396-1400 z polecenia Sułtana Bajazyda I, czwartego sułtana Imperium Osmańskiego. Jest największą świątynią w Bursie i góruje nad miastem niczym forteca. Meczet został wybudowany z żółtego wapienia, który pochodzi z gór Uludag, posiada dwa, wysokie minarety jeden na północno-zachodni, a drugi północno-wschodni narożnik budynku. Meczet został wybudowany w stylu charakterystycznym dla epoki Seldżuckiej, czyli wielki kamienny budynek na schemacie prostokąta lub kwadratu z wieloma małymi kopułami. W środku budowli, na 12 filarach zostało wzniesionych 20 kopuł, po 4 w rzędzie. Legenda głosi, iż po pokonaniu króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego, sułtan Bazjazyd I obiecał wybudować 20 meczetów, ale jego doradca ze względów ekonomicznych, zaproponował wybudowanie jednego meczetu z 20 kopułami. 

Wielki meczet Bursa.jpg

Kryty Bazar 

Koło Wielkiego Meczetu znajduję się prawdziwy turecki bazar, który nie jest tak oblegany przez turystów jak Wielki Bazar w Stambule, przez co jego klimat jest bardziej prawdziwy. Na bazarze odbywa się handel materiałami i wyrobami tekstylnymi, a prym wiedzie tu taj jedwab, a wszystko znajduje się w dawnym karawanseraju Koza Han z 1491 roku, gdzie są dwa pietra z 95 pokojami i kwadratowym dziedzicem w środku, gdzie znajdują się obecnie restauracje. Dodatkowo na środku stoi mały meczet. 

Kryty bazar Bursa.jpg

Meczet Orhana Gazi

Najstarszy meczet z przedsionkiem i bizantyńskimi przedsionkami w Bursie, wybudowany na część sułtana Orhana, który w 1326 roku zdobył Bursę zrobił z niej stolice Państwa Osmańskiego. Obiekt zbudowany jest w stylu seldżuckim i oprócz meczetu posiada dwa hamamy, medresy, imaetu tak zwanej kuchni dla ubogich i karawanseraju. Do dziś zachowało się jedynie części obiektu: meczet, karawanseraj i jeden hamam. 

Meczet Orhana Bursa.jpg

Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej

Galerie wystawowe to dawne izby studenckie, polecamy szczególnie zobaczy wystawę ceramiki osmańskiej i seldżuckiej, najpierw z Izniku, a potem z Kutahyi. Dużą uwagę zwracają również egzemplarze Koranu zdobione ilustracjami, kolekcje biżuterii czy dawnych strojów. Jest również kolekcja dywanów jak i codziennego użytku. W muzeum stworzona również pokój Sunnet Odasi czyli tradycyjny z łóżkiem z baldachimem pokój do ceremonii obrzezania. 

Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej Bursa.jpg

Meczet Bajazyda I 

Meczet powstał w 1390-1395 roku z inicjatywy Bajazyda I, który otrzymał przydomek Błyskawica z tytułu swoich szybkich i zwycięskich operacji wojennych. Meczet Bajazyda wybudowany został całkowicie w stylu osmańskim i został uznany przez wielu badaczy za pierwszy osmański zabytek. Teren meczetu, szpital, dwie medresy, dwa hamamy i turbe Bajazyda otaczają mury. Do dziś zachował się Meczet, hamam, mauzoleum i medresa, gdzie obecnie mieście się przychodnia zdrowia. 

bursa bayezid I meczet.jpg

Wzgórze Hisar

Zwana również Cytadelą otoczone murami, które po zdobyciu Bursy przez drugie Sułtana Imperium Osmańskiego Orhana zostały wzmocnione. Sułtan wybudował tu taj również drewniany pałac. W parku z pięknym widokiem na miasto, wzniesiono XIX wieczną wieże zegarową i dwa grobowce, gdzie pochowany jest Sułtan Osman i jego syn Orhan. Jest to bardzo ważne miejsce dla Turków, ponieważ spoczywa tutaj pierwszy i drugi Sułtan Imperium Osmańskiego. Po trzęsieniu ziemi w 1855 roku, odbudowano sarkofagi na nowo w stylu osmańskiego baroku z kamienia na planie marmurowego ośmiokąta. Zakryte zostały zielonym aksamitem ze złotymi haftami.

Grobowiec Orhan Bursa.jpg


Wycieczki w tym regionie

Zielona Bursa

75 €

69 €

Zielona Bursa

Odwiedź pierwszą stolicę imperium osmańskiego i wjedź kolejką linową na górę Uludag.