Wyspy Książęce nazywane również przez miejscowych Wyspami Czerwonymi lub po prostu Wyspami oddalone od Stambułu ok 30 km. Tworzą łącznie dziewięć wysp z czego niestety dwie nie są zamieszkałe, położonych na Morzu Marmara. Szacuje się iż samych mieszkańców wysp jest ok 20 tysięcy, a w sezonie letnim ta liczba wzrasta do 120 tysięcy oczywiście z turystami. Wyspy Książęce są idealna formą spędzenia czasu jeżeli chce się odetchną od pełnych i ruchliwych ulic Stambułu. Nie tylko turyści ale i również mieszkańcy metropolii chętnie wybierają się na weekendowe wypady na Wysypy Książęce by odpocząć, pojeździć na rowerach lub po prostu poplażować. Warto również wspomnieć iż ruch samochodowy prócz państwowych pojazdów na Wyspach Książęcych jest wstrzymany, co jej dodatkowym atutem na spędzenie wolnego czasu, odciąć się od spalin samochodów i odetchnąć świeżym powietrzem. Na wyspach można wypożyczyć rowery lub przejechać się popularną formą lokomocji jaką jest tu bryczka konna.
Na wyspy oczywiście można dostać się szybkimi promami pasażerskimi, które zatrzymują się tylko w dwóch portach: Heybeliada i Buyukada a rejs trwa ponad godzinę, który bardzo polecamy lub promy pasażersko- towarowe zatrzymujące się w czterech portalach: Kinakiada, Burgazada, Heybeliada i Buyukada , które wypływają z portu Kabatas, Eminonu, Kadikoy i Bostanvi. Polecamy skorzystać ze zorganizowanej wycieczki na Wyspy Książęce z naszego biura.
Warto wspomnieć o dwóch najpopularniejszych wsypach : Buyukada i Heybeliada.
Buyukada jest największą Wyspą Książęcą, często nazywana „ Wielką Wyspą” w całym archipelagu. W czasach Osmańskich jak i Bizantyjskich Wyspa była oblegana przez wygnanych książąt. Współcześnie jest miejscem odpoczynku bogatych Stambułczyków. Na wyspie znajdziemy hotele jaki małe pensjonaty dla turystów. Do głównych atrakcji wyspy należą Katedra św. Dimitra, Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej i Klasztor św. Jerzego, który został zbudowany na wzgórz i można dostać się tylko piechotą. Zwiedzając wyspę warto wypożyczyć sobie rower za ok 30 TL za cały dzień, wypożyczalnie rowerowe znajdziecie w porcie.
Heybeliada nazywana Heybeli, która ma również sporo atrakcji na turystów i jest drugą co do wielkości wyspą. Klasztor Świętej Trójcy, który służył jako szkoła Teologiczna dla prawosławnych kapłanów do 1974roku co ciekawe obecnie trwają rozmowy o wznowieniu uczelni . Strategicznym punktem wyspy jest również Turecka Akademia Marynarki Wojennej. Na Heybeli jest sporo miejsc piknikowych, gdzie mieszkańcy Stambułu urządzają są rodzinne niedziele i wspólnie grillują. Dostępne są również małe plaże, które często należą do hoteli ale osoby prywatne również mogą z nich skorzystać za dodatkową opłatą ok 20 TL od osoby za cały dzień.
Burgazada to po turecku "Wyspa-Fort". Fascynujące mozaiki religijno-kulturową szczególnie wyróżniają wyspę, gdzie możemy spotkać zarówno kapliczka, jak i synagoga oraz kilka meczetów.
Sama nazwa Kınalıada symbolizuje "Wyspę Henny". Kiedyś na wyspie wydobywano żelazo i miedź, a obecnie jest to najmniej zalesiona ze wszystkich wysp książęcych. Wyspa Kinaliada z powodu czerwonej ziemi również nazywana jest Wyspą Czerwoną.