Sułtanahmet


Dzielnica Sułtanahmet, tur. Sultanahmet to najpopularniejsza dzielnica miasta Stambuł. Nazwa pochodzi od imienia jednego z sułtanów Ahmeta. W niej zlokalizowane są najważniejsze zabytki Stambułu jak sam Błękitny meczet czyli właśnie Meczet Sułtanahmet. Zwiedzanie Sultanahmet jest bardzo proste, bo wszystkie popularne zabytki i atrakcje są w bliskiej odległości od siebie. Spacerem z przewodnikiem bez problemu można zwiedzić wszystkie atrakcje turystyczne dzielnicy Sultanahmet w 1 dzień. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze kluczowe miejsca, które każdy turysta z Polski powinien zobaczyć gdy wybiera się na krótki weekend do Stambułu.


Najważniejsze zabytki dzielnicy Sułtanahmet:


  • HAGIA SOPHIA

Przebudowana po pożarze drewnianej poprzedniczki, Świątynia Mądrości Bożej powstała w 537 roku. Była najważniejszym miejscem kultu i najwyższą rangą świątynią Cesarstwa Bizantyjskiego. Jej wnętrza zdobią przepiękne pozłacane freski o tematyce religijnej. Po zdobyciu Konstantynopola przez wojska osmańskie, została w 1453 roku przemianowana na meczet. Po powstaniu świeckiej republiki, jej twórca, Mustafa Kemal Atatürk, nakazał, aby miejsce to przemianować na muzeum. Przez 85 lat nie odbywały się w tym miejscu żadne ceremonie o charakterze religijnym. W 2020 roku rząd turecki ponownie zdecydował o zmianie świątyni Hagia Sophia na meczet. Nadal możemy ją zwiedzać poza godzinami modlitw.

Turcja Stambul  (3).jpg


  • BŁĘKITNY MECZET

Meczet Sułtana Ahmeda, zwany powszechnie Błękitnym Meczetem, powstał na życzenie sułtana Ahmeda I – jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. “klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji. Budowe Meczetu zaczęto w 1609 roku, wzniesiony na planie  kwadratu (51,65 m x 53,40 m) do którego wiedzie pięć bram,a budowa trwała do 1616roku. Dziedziniec wewnętrzny otoczony jest krużgankami wspartymi na 26 kolumnach i przykrytymi sklepieniami w postaci 30 kopuł. Błękitny Meczet swoją nazwę zawdzięcza utrzymanym w błękitnej tonacji ornamentom zdobiącym fajansowych płytek, którymi wyłożone są ściany.

Turcja Stambul  (1) slider.jpg


  • HIPODROM

Na wielkim, podłużnym placu ciągnącym się wzdłuż Błękitnego Meczetu, znajdował się niegdyś wielkich rozmiarów stadion, arena wyścigów konnych i rydwanów. Dziś to popularne miejsce spotkań i przesiadywania tak turystów, jak i mieszkańców miasta. Jedynie kilka pozostałości, takich jak obelisk Konstantyna założyciela miasta czy obelisk ze starożytnego Egiptu, przypominają dzisiaj o prastarej przeszłości miejsca.


  • PAŁAC TOPKAPI

Turcja Stambul  (39).jpgTopkapi to pałac w centrum Stambułu, będący rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat od 1453 roku. Budowę Pałacu rozpoczeła się za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy w 1453 roku, zaraz po zdobyciu Konstantynopola, a zakończono w 1465 roku. Sułtan Murad II był ostatnim Sułtanem mieszkającym w pałacu aż do 1839roku. Pałac od miasta oddziela Brama Imperialna. W samym Pałacu zobaczyć warto przede wszystkim Salę Tronową, gdzie przechowywane są relikwie muzułmańskie, m.in. płaszcz proroka Mahometa, 2 z 9 jego mieczy oraz jego łuk, list adresowany do Mukaukasa, przywódcy Koptów, wzywający go do przyjęcia islamu czy kawałek zęba proroka.
Wycieczki w tym regionie

Stambuł 1 dzień

130 €

Stambuł 1 dzień

Najpiękniejsze zabytki Stambułu i rejs po Bosforze z prywatnym polskim przewodnikiem

Pałac Topkapi

39 €

33 €

Pałac Topkapi

Odwiedź siedzibę sułtańskich władców imperium osmańskiego.