Stambuł to największe miasto w Turcji, które położone jest na dwóch kontynentach: europejskim i azjatyckim. W azjatyckiej części Stambułu żyje 1/3 mieszkańców całego Stambułu. Wzdłuż ulicy Bagdat Caddesi tuż obok wybrzeża morza Marmara znajdują się dzielnice mieszkaniowe, sklepy jak i salony światowych marek. Azjatycki Stambuł to promenady wzdłuż morza z kafejkami, małymi restauracjami, XIX wiecznymi rezydencjami nadmorskimi, pałacami i willami nad Bosforem. Turyście odwiedzający turecką metropolie w pierwszej kolejności zwiedzają europejską część Stambułu i charakterystyczne dla niego zabytki: znaną dzielnice Sultanahmed, Bosfor, czy słynny plan Taksima. Aby dostać się z części europejskiej do części azjatyckiej najkorzystniej będzie przepłynąć promem przez Bosfor, również można dostać się metrem linią Marmary z dworca Sirkeci do Uskudar, przejazd zajmuje ok 7 minut.

Przeprawy promowe z europejskiej częściej:

Eminonu – dzielnica Sultanahmed
Karakoy
Kabatas z placu Taksima
Besiktas

Część Azjatycka i dwie najbardziej popularne dzielnice: Kadikoy i Uskudar

Kadikoy

Haydarpasa Stambuł.jpg

Położony nad samym brzegiem Bosforu jest najbardziej znaną dzielnicą Azjatyckiego Stambułu. Przepływając na część Azjatycką, pierwsze co widzimy to dworzec kolejowy Haydarpasa, jest on najbardziej znanym dworcem kolejowym w Turcji. Wybudowany z początkiem XX wieku, został symbolem relacji niemiecko-tureckich. Został zaprojektowany przez niemieckich architektów w stylu neoklasycystycznym na rozkładnie litery U. Oficjalne otwarcie dworca kolejowego Haydarpasa nastąpiło 19 sierpnia 1908 roku jako prezent dla sułtana Abdulhamida II. Kadikoy to również dzielnica handlowa z popularnymi sieciówkami, ale nie tylko. Spacerując w kierunku południowo-wschodnim między sklepikami, straganami, kafejkami dotrzemy do wtorkowego Targu, gdzie będzie można kupić tureckie słodycze, ubrania, warzywa, owoce, a nawet znajdziecie na nim antyki. Jak sama nazwa wskazuje targ odbywa się w każdy wtorek. Spacerując uliczkami warto również zwrócić uwagę na architekturę między innymi na tradycyjne domki wykończone w stylu osmańskim. Dla miłośników piłki nożnej, po stronie azjatyckiej znajduję się jeden z największych stadionów piłkarskich w Stambule, należący do drużyny Fenerbahce, która jest w trójce największych drużyn piłkarskich w Stambule. Tuż nad Bosforze w południowej części Kadikoy znajduję się najdroższa dzielnica Moda ze względu na swoje położenie. Warto wybrać się w tą cichą i spokojną dzielnice na spacer wzdłuż Bosforu.

Stadion Fenerbahce Stambuł.jpg

Uskudar

Rozległa dzielnica mieszkaniowa mieszcząca się po azjatyckiej stronie Stambułu. Stara i zabytkowa dzielnica z dużą ilością meczetów położona na północ od Kadikoy. Zielonej dzielnicy, gdzie odnajdziemy spokój po zwiedzaniu europejskiej części Stambułu. Na promenadzie wzdłuż Bosforu można posiedzieć w kawiarenkach z przepięknym widokiem na drugą część Stambułu. Uskudar jest dość konserwatywną dzielnicą, spotkamy tu taj panów jak i panie w dość tradycyjnych strojach. To co warto zwiedzić tu taj, to na pewno meczety.  Przeprawiając się z europejskiej części Stambułu do części Azjatyckiej od razu żuci się nam w oczy Wieża Panny, po turecku Kiz Kulesi.

Wieża Panny leży na skałach na otwartym morzu ok 200m od brzegu i ma powierzchnie 1250m. Od 408 r p.n.e. grecka strażnica, która miała ostrzegać przed wrogiem i również miała funkcje rogatki miejskiej. W XII wieku została przebudowana na latarnie morska i w 1509 roku rozbudowana przez Turków. Z wieżą wiąże się również turecka legenda, która głosi: Córce sułtańskiej wyrocznia przepowiedziała śmierć od ukąszenia węża. Przerażony sułtan, chciał uniknąć nieszczęścia i wysłał córkę właśnie do wieży, która była niedostępna dla węży. Niestety córka Sułtana zakupiła koszt pełen owoców od sprzedawcy, a w nim pośród owoców skrył się waż i tak o to przepowiednia się ziściła. 

Turcja Stambul  (11).jpg

Pierwszy meczet, który zobaczymy po zejściu z promu będzie meczet Sułtanki Mihrimam, dobrze nam znanej córki Sułtana Wspaniałego ze Wspaniałego Stulecia, który został zaprojektowany przez cesarskiego architekta Mimara Sinana i zbudowany w latach 1543-1548. Zewnętrzna część meczetu jest z ashlar, cienkiego, obrobionego kamienia w kolorze od szarego do karmelowego, a środek wyłożony jest importowanym marmurem. 

mihrimah sultan camii Uskudar Stambuł.jpg

Spacerując w stronę Bosforu, nad jego brzegiem jest jedne z najciekawszych meczetów w Stambule: meczet Wezyra Semsi Psasa Camii, jest oczywiście kolejnym dziełem znanego architekta Imperium Osmańskiego Sinana. Meczet jest dość mały w porównaniu do meczetów w Stambule, ale jest bardzo atrakcyjny przez swoje położenie.

meczet Wezyra Semsi Psasa Camii Stambuł.jpg

 Stary Meczet Matki Sułtana, czyli Atik Valide Camii wybudowany w 1583 roku dla Sułtanki Nur-Banu Matki Sułtana Murata III i żony Sułtana Selima II, który został zaprojektowany przez Mimara Sinana, jak większość meczetów Imperium Osmańskiego położny na wzgórzu. Nur-Banu rządziła samodzielnie Imperium Osmańskim przez 9 lat w latach 1574-1583.

Meczet Atik Valide Camii Stambuł.jpg

Pałac Beylerbeyi został z polecenia Sułtana Abdul Aziza I w latach 1861-1865 przez braci architektów Baylana. Pałac został wybudowany we francuskim stylu Neobarokowym natomiast na tradycyjnym osmańskim planie prostokąta. Dwupiętrowy budynek z fasada w stronę Bosforu, 6 holami, na trzy na każdym piętrze i 24 pokojami. Funkcję oficjalną pałacu, pełniła część południowo-zachodnia, a w części północno-wschodniej znajdowały się prywatne apartamenty i harem.  Do części oficjalnej wchodzi się z holu wejściowego, gdzie schody prowadzą górnego holu przyjęć, nazywanego również Holem z Macicy Perłowej, gdzie znajduję się poczekalnia tzw. Drewniany pokój, wyłożony drogim gatunkiem drewna i jadalnia. Idąc dalej korytarzem dochodzimy do holu z fontanna oraz Salon Niebieski, którego nazwa wywodzi się od szesnastu niebieskich kolumn, łączą się z Haremem. Bardzo dużo przedmiotów w Pałacu jest z Europy w tym kryształowe żyrandole z Czech czy wazy z Sevres.

beylerbeyi Stambuł.jpg

Jeżeli chcielibyście zobaczyć europejską część Stambułu z góry to warto również wybrać się na Wzgórze Camlica z punktem widokowym, która jest oddalona od portu ok 20 minut autobusem. Przepiękny punk widokowy na panoramę Stambułu, Bosfor, morze Marmara czy Wyspy Książęce z parkami, małymi kawiarenkami, miejsce rodzinnych pikników uwielbianych przez mieszkańców Stambułu. 

Wzgorze Camlica w Stambule (6).jpg


Wycieczki w tym regionie