Cieśnina Bosfor i rejs po Bosforze


Czy wiecie, że od 167 lat pływają  promy pasażerskie po Bosforze w Stambule? To właśnie rejs po Bosforze jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Stambułu, sama cieśnina ma 32 kilometrów, która oddziela Europę od Azji i łączy Morze Marmara z Morzem Czarnym. Szacuję się, że rocznie po cieśninie Bosfor przepływa ok. 40 milionów turystów, ta liczba robi wrażenie!

rejs po Bosforze.jpg

Jedną z popularniejszych ofert jest przepłyniecie przez cieśninę promem miejskim, które mają stałe trasy, choć nie zabraknie  rejsów typowo turystycznych. Każdy znajdzie rejs na swoją kieszeń!  Po wypłynięciu z portu będzie widoczna krajobraz starego Stambułu: Błękitny Meczet, Hagia Sofia, Pałac Topkapi, nadmorskie rezydencje oraz mosty ,które warto również zobaczyć z innej perspektyw. Nieodłącznym elementem rejsów są latające mewy, które tylko czekają na kawałki simitów od turystów . Simit - Turecka obwarzanka – jeśli nie jadłeś to koniecznie musisz spróbować, dostępna na każdym rogu w cenie 1,5 TL.


Krótkie rejsy odbywają się codziennie w okresie 1 kwietnia – 31 października. Trasa zaczyna się w porcie Eminonu, gdzie zabierani są uczestnicy na pokład promów turystycznych. Prom płynie w kierunku Ortakoy, gdzie zabiera następnych pasażerów w następnej kolejności prom płynie  do Istinye i wraca do portu Eminonu. 


W ofertach rejsów turystycznych po Bosforze są również rejsy promem 6 godzinne, których trasa również zaczyna się w porcie Eminonu. Oczywiście trasa jest dużo dłuższa, a promy będą zmierzać w kierunku portów: Besiktas, Uskudar, Kanlica, Sariyer, R.Kavagi i A.Kavagi przed ujściem cieśniny do Morza Czarnego w którym jest czas na udanie się na lunch w jednej z rybackich restauracji. 


Jeżeli chcesz aby nasze biuro Metin Tour zorganizowało Ci taki rejs turystyczny prywatny lub grupowy po Bosforze wraz z transferem spod Twojego hotelu wystarczy się z nami skontaktować.


Wycieczki w tym regionie