Polska wioska w Turcji Adampol - Polonezkoy

Czy wiecie, że w Turcji istnieje polska wioska…? Za pewne dla niektórych będzie to duże zaskoczenie! A jednak niedaleko od Stambułu, po azjatyckiej stronie znajduję się polska wioska Adampol. Mieszkańcy Adampolu to polscy emigranci w Turcji z z XIX wieku, powstańcy czy uczestnicy Wojny KrymskiejPo polsku Adampol – po turecku Polonezkoy czyli polska wioska, która została  założona w 1842 roku przez Adama Czartoryskiego byłego prezesa powstańczego Rządu Narodowego. Nazwa Adampol pochodzi o imienia założyciela Adam-koj co oznacza Adamowa Wioska w skrócie Adampol.  Za zgodą Sułtana powstała tu taj kolebka kultury polskiej. Do dnia dzisiejszego mieszkańcy Adampolu używają  języka polskiego, dbają o kontakty z Polską i prężnie działa turystycznie, a walutą obowiązującą w Adampolu to lira turecka.

polenezkoy.jpg

Główne atrakcje Adampolu:

Zabytkowy cmentarz, na którym pochowano pokolenia Polaków na obczyźnie. Na grobach widnieją katolickie krzyże i polskie nazwiska: Kempka, Ostrowski, Duchowicz i wile innych. Mieszkańcy wioski bardzo dbają o groby, a te najstarsze nagrobki zostały ostatnio odnowione.

Dom Pamięci Zofii Ryży, która jako gorąca patriotka uczyła miejscowych języka polskiego oraz historii. Prowadziła również bibliotekę pełną polskich książek. W domu można zobaczyć rodzinne pamiątki, fotografie, księgi i dokumenty. 

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, który został odnowiony przez mieszkańców. Co ciekawe jest to jedyny kościół w Turcji gdzie msze odbywają się w języku polskim. 

Centrum miasta z małym domem kultury, kawiarniami i małymi restauracjami oczywiście z kuchnią polską, w których atmosfera naszego kraju.

Targi, na których można zakupić polskie wybory: miód, dżemy, tkaniny i popularne wiśnie. 

Piękna i cicha okolica zachęca do długich spacerów, są tu również trasy trekkingowe. 

Jaka pierwsza w Turcji powstała tu taj trasa rowerowa dla BMX spełniająca światowe standardy.


Warto pamiętać iż jest to dalej Turcja i kraj muzułmański, dlatego zalecamy unikać wzywających strojów. Nie wypada nosić  bluzek odkrywających ramion czy krótki szortów po za hotelami. Pamiętajmy iść miejscowości typowo turystyczne rządzą się swoimi prawami i możne to trochę inaczej wyglądać niż w prowincjach. Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz