Turcja Stambul  (31).jpg

Pogoda w Stambule


Stambuł położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego z wyraźnymi cechami klimatu kontynentalnego. Lato w Stambule jest ciepłe i wilgotne, a temperatura zimą jest umiarkowana z opadami deszczu, czasami nawet i śniegu. Średnia temperatura roczna w Stambule wynosi 18°C i 363 mm deszczu. Przez 202dni w roku jest tam sucho z wilgotnością powietrza wynoszącą 72%. Najwyższa temperatura w Stambule jest w lipcu w granicach 28-30 stopni, a najniższa zdecydowanie w styczniu ok 8 stopni. 

Pogoda w Stambule od maja do września zachęca do wycieczek pieszych i rowerowych po mieście. Oczywiście najlepsza pogoda w Stambule jest w lipcu i sierpniu, a co za tym idzie - duża liczba turystów. Temperatura powietrza często przekracza 30 stopni, a i woda w morzu zdecydowania najcieplejsza. Stambuł jednak nie jest typowym kurortem nadmorskim z rozległymi piaszczystymi plażami. Z tego powodu warto pomyśleć o wyjeździe późną wiosną lub wczesna jesienią. Panują wtedy temperatury w granicach 20 stopni, słońce często świcie na błękitnym niebie, a mniejszy ruch turystyczny pozwala na większy relaks i spokojne zwiedzania miasta. 

Pogoda w styczeń i  luty to zdecydowania najzimniejsze miesiące dla Stambułu. Temperatura wacha się od 8°C  do 10 °C. Opady deszczu występują przez ok 13 dni w każdym z miesięcy. Dodatkowo w styczniu możemy się spodziewać opadów śniegu co ma również swoje uroki. Stambuł pod białą pierzyną również wygląda bajkowo

Pogoda w marcu i kwietniu zaczyna się już w granicach 12 stopni w dzień ale noce jeszcze są chłodniejsze. Opady deszczu również jeszcze mogą występować ale proszę pamiętać im bliżej kwietnia tym temperatura powietrza wyższa, a opadów deszcze mniej! 

Pogoda w Maju i czerwcu wynosi już ponad 20 stopni a ilość deszczów już będzie znikoma. Jest to świetna pogoda na zwiedzania miasta. W czerwcu temperatura powietrza zaczyna przekraczać 25 stopni i przez 22 dni gwarantujemy idealną pogodę!

Pogoda w lipcu i sieprniu wskazuję największe liczy na termometrach czyli ok 29 stopni. W tych miesiącach nie ma co liczyć na choć by kropelkę deszczu. Miłośnicy wysokich temperatur na pewno nie będą mieli co narzekać!

Pogoda we wrześniu i październiku to kolejne dwa dobre miesiące na zwiedzanie Stambułu. Temperatura we wrześniu już troszeczkę spada i wynosi ok 24 stopni, a w październiku już tylko 20 i możemy spodziewać się opadów deszczu. 

Pogoda w listopadzie i grudniu zazwyczaj maksymalna temperatura w listopadzie to 15 stopni i ok 10 dni deszczowych, za to w grudniu możemy spodziewać się temperatury powietrza w granicach 10°C i sporadycznych opadu śniegu. 

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz