Piaszczyste plaże w Stambule 

Stambuł kojarzy się wam zapewne z Błękitnym Meczetem, Hagią Sophią czy Wielkim Bazarem. Ale nic bardziej mylnego! Miłośnicy piaszczystych plaż, również znajdą coś dla siebie! Stambuł jest nie tylko olbrzymią metropolią ale i miastem nadmorskim. Cieśnina Bosfor dzieli się na dwie części, od południa mamy Morze Marmara, a od północy Morze Czarne .Piaszczyste plazę  są bardzo oblegane nie tylko przez turystów ale również mieszkańców, którzy chętnie odpoczywają w promienia słońca na plażach w Stambule. Najlepsza pogoda na plażowanie w Stambule to oczywiście czas od lipca do września. Jeżeli chcecie więcej dowiedzieć się o pogodnie w Stambule zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o Pogodzie w Stambule. 

Plaża Floria Stambuł.jpg

Popularne plaże w Stambule:

Plaża Floria nad brzegiem Morza Marmara. Plaża jest drobno piaszczysta, a wejście kosztuje ok 20 lirów. Do dyspozycji plażowiczów są : leżaki, parasole, prysznice, bary. Na plaże dostaniecie się pociągiem ze stacji Sirkeci.

Plaża Yesilkee, również położona nad Morzem Marmara. Troszkę mniejsza plaża ale również rozwinieta pod względem infrastruktury.

Plaża Jedebostan, wstęp na plaże jest bezpłatny przez co jest bardzo popularna. Znajduję się nad Morzem Marmara i można dostać się na nią autobusem lub promem.

Plaża Kyuchyuksu, niewielka, piaszczysta plaża po azjatyckiej stronie Bosforu, kolejna z plaż bezpłatnych. Wyposażona jest oczywiście w przebieralnie, prysznice i toalety. 

Plaże na Wyspach Książęcych na wschód Morza Marmara to najładniejsze, piaszczyste plaże w Stambule, a dostanie się na wyspy można tylko drogą wodną. Z portu  Kabatash promy odpływają co godzinę. 


Mamy dla was mała niespodziankę i udostępniamy wam ściągnę języka tureckiego! Na pewno te słówka pomogą wam w bezstresowym plażowaniu! Udanego odpoczynku :)

Słownik jezyka Tureckiego przydatny na plaży:

plaża - plaj ( wymowa: plaż)     morze - deniz (deniz)     piasek - kum (kum)     słońce - güneş (giunesz)

ręcznik - havlu (hawlu)     strój kąpielowy - mayo (majo)     czapka - şapka (szapka)     okulary przeciwsłoneczne - güneş gözlüğü (giunesz gozlułu)  

leżak - şezlong (szezlong)     torba - çanta (czanta)     przebieralnia - kabin (kabin)     toaleta - tuvalet (tuwalet)

jedzenie - yemek (jemek)     napój - içecek (iczedżek)     woda - su (su)     sok owocowy - meyve suyu (mejve suju)

alkohol - alkol (alkol)     piwo - bira (bira)      wódka - vodka (wodka)     whisky - viski (wiski)    szampan - şampanya (szampanya)

porcja - porsyon (porsyon)     frytki - patates kızartması (patates kyzartmasy)     hamburger - hamburger (hamburger)     kanapka - sandviç (sandwicz)Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Subskrybuj