KOMUNIKACJA W STAMBULE


6 linii  metra 

4 linie w części europejskiej i 2 linie w azjatyckiej:

W Stambule mamy do dyspozycji 6 linii metra o łącznej długości ponad 100 kilometrów. W planach do końca 2021 roku jest otworzenie kolejnych 3 linii metra oraz przedłużenie dwóch obecnie działających tak, że łączna ich długość wyniesie prawie 180 km. Metro w Stambule kursuje w godzinach od 6:00 do 23:30 z częstotliwością co kilka minut.


M1 zaczyna się  z Yenikapi i dzieli się na M1A, który kończy bieg na lotnisku Ataturka i M2B w Kirazli

M2 zaczyna się z  Yenikapi i kończy w Haciosman

M3 zaczyna się z Kirazli i kończy się w Metrokent lub w Olimpiyat

M4 zaczyna się z Kadikoy i kończy się w Tavsamtepe

M5 zaczyna się z Uskudar i kończy się w Cekmekoy

M6 zaczyna się z Levent i kończy się w Bogazici Universitesi

Mapa Metra.png

Zabytkowy tramwaj

Jedna z atrakcji turystycznych w Stambule  jest przejazd odrestaurowanym, zabytkowym tramwajem, kursującym od placu Taksim w dół Istikla Caddesi aż do placu Tünel .Bilet na przejazd można nabyć u sprzedawców miejskich sklepów. Co cieawe ulice jest zamknięta dla samochowód. 

 Najistotniejsza linia dla turystów to linia T1, łącząca port Kabatas i Bagcilar. linie tramwajowe T2 który zaczyna swoja trasę z placu Taksim do przystanku Tunel przez ulicę Istiklal za to T3 kursuje po azjatyckiej stronie między Kadikoy ,a Moda.tramwaj.jpg


Autobusy kursujące 24H

Fajną opcją dla turystów odwiedzających Stambul są autobusy turystyczne, którę oferują przejazdy hop on/ hop of bus, plusem takiej przejażdżki jest fakt iż kupujemy jeden bilet, na którym możemy wsiadać i wysiadać ile chcemy. Bilety mają ważność 24 lub 48 godzin. Dodatkowym plusem tej lini jest fakt iż są przeznaczone typowo dla turytstów i można posłsłychać audio przewodników i to w paru językach! 

 Dodatkowo można się poruszać zwykłymi autobusami miejskimi:

110 Plac  Taksim – Kadikoy

15F Kadikoy – Uskudar

E10 i E11 Kadikoy – lotnisko Sabiha Gokcen

Promy w Stambule

Promy to kolejna atrakcja Stambułu. Plusem promów jest oczywiście fakt że nie stoją w korach i można w szybki sposób dostać się z jednego punktu do drugiego. Zawsze kursują regularnie, oczywiście różnią się wielkościa i czasem trwania rejsu. Pod czas rejsu można spokojnie wypić herbatę czy zjeść smita. Promy obsługują Bosfor, Złoty Róg czy Wyspy Książece. 

Przewoźnicy: Besiktas- Kadikoy, Eminonu- Kadikoy czy Eminonu- Uskudar.

prom.jpg

Kolejki linowe Funikuler  

Stambuł wzniesiony został na siedmiu wzgórzach, dlatego warto również skorzystać z kolejek linowych.

Warto zapamiętać :

F1 kolejka łącząca Taksim z portem Kabatas

F2 Tunel, łączocy port Karakoy z początkiem ulicy Istikal

TF1 kolejka linowa łączoca Macka z Taskisla

TF2 kolejka linowa Eyup- Piyerloti 

Taksówek jak w każdym miejsćie również nie brakuje w Stambule, podobnie jak w USA mają swój żółty kolor przez co łatwo je dostrzeć w zatłoczonym mieście. Podobnie jak u nas w taksówkach ją dwie taryfy dzienna i nocna. Warto również pamietać aby zwrócić uwagę czy kierowca oby na pewno włączył taksometr. Jeżeli nie boicie się szalonej jazdy po zatłoczonym Stambule warto również pomyśleć o wynajęciu auta, tylko pamiętajcie iż korki w Stamule są na porządku dziennym!
Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Subskrybuj