Adam Mickiewicz w Stambule

Adam Mickiewicz polski poeta, publicysta, działacz polityczny, tłumacz, filozof, działacz religijny, który 22 września 1855 roku przybywa do Stambułu w którym spędza ostatnie miesiące swojego życia. Celem poety było wyzwolenie Polski, która w tamtych czasach znajdowało się pod okupacją i nie istniała na mapie, a Imperium Osmańskie nie uznało nigdy rozbiorów Polski co było światełkiem w tunelu dla Adama Mickiewicza na zorganizowanie tu  walki o niepodległość swojej ojczyzny. 

Poetę i jego przyjaciół i sekretarza przychylnie zaskoczył Konstantynopol, którzy spodziewali się prostych warunków życia i byli przygotowani na życie pod gołym niebem. Jak wynika z relacji sekretarza Adama Mickiewicza znalazło się małe, puste jedno pokojowe mieszkanie, do którego mogli się wprowadzić. Zamieszkali w nim w trójkę, mieszkanie było małe ale to nie miała większego znaczenia gdyż dla poety był to tylko przystanek na chwilę. 

„ Zabrano nas łodzią na molo Galata. Potem poszliśmy do domu polskiego lekarza, który przyszedł na pokład, aby zaprosić do niego twojego ojca; zostawiliśmy tam nasze rzeczy. Potem okazało się, że jedno z mieszkań w tym samym budynku było puste. Osiedliliśmy się tam”

Głównym celem Adama Mickiewicza było utworzenie batalionów polskich, gotowych walczyć o wolność Polski. Zapoznał się w tym celu z Michałem Czajkowskim zwanym Sadik Pasa, który stał na czele polskich sił w Stambule.

Niestety do Stambułu po dwóch miesiącach od czasu przybycia tu taj poety rozpowszechniła  się choroba cholery. Adam Mickiewicz podczas odwiedzających chorych w szpitalu niestety zaraził się  i już kilka dni później zmarł. Jak podają źródła przypada to na dzień 26 listopada 1855 roku.

Ciało Adama Mickiewicza na pięć tygodni zostało przechowane w piwnicy domu, w którym mieszkał poeta  ze względu na kwarantannę obowiązującej przy chorobie cholery. Do dnia dzisiejszego w piwnicy znajdują się jego krypta, w której został pochowany na czas kwarantanny, zanim jego ciało nie zostało przetransportowane do Paryża.  

museum-adam-mickiewicz.jpg

Po europejskiej stronie miasta w dzielnicy Beyoglu, w której Adami Mickiewicz spędził swoje ostatnie dni życia, powstało w 1955 roku w jego mieszkaniu muzeum Adama Mickiewicza – tur.Adam Mickiewicz Muzesi. Trzykondygnacyjny budynek znajduję się na ulicy tur. Tatli Badem Sokagi – ulica słodkich migdałów. Mieszkanie jest pełne pamiątek po Adamie Mickiewiczu, dokumenty historyczne, obrazy i rękopisy poety. 

Wstęp do muzeum jest bezpłatne, dlatego warto się wybrać i dowiedzieć co skłoniła Adama Mickiewicza do zamieszkania w Stambule. Muzeum otwarte jest codziennie prócz poniedziałków w godzinach 9:00-17:00.


Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Subskrybuj